·  4 singla + 2 para

·  singl = 1 bod, par = 2 boda

·  discipline: singlovi: 9ka, 8ica, 10ka, 9ka, parovi: 9ka

·  setovi: svi setovi se igraju na 5 dobijenih partija

·  ekipe se postavljaju na način da gostujuća ekipa prije početka meča predaje domaćinu svoju postavu, a domaćin ima pravo izbora postave

·  6-kružno

Slaganje:

·  gornje slaganje, nema dry break-a

Plasman:

·  nema Play off-a, poredak i pobjednik se utvrđuju na temelju osvojenih bodova nakon zadnjeg kola

Kotizacija i nagrade:

·  kotizacija je 15€ po igraču

·  nagrade: TBD

1.            Uprava Regionalne lige.

1.1.        Predsjednik: Marko Lišnić, kontakt: 091/518-7996, lisnicmarko@gmail.com

1.2.        Tajnik: Mario Uštar, kontakt: 099/247-0227, mario.ustar@gmail.com

1.3.        Natjecateljska komisija: Ivan Lišnić, Tomislav Hofman, Krešo Markanović.

2.            Prijava ekipa i igrača

2.1.        Ekipa se prijavljuje na način da predstavnik ekipe ili ispuni službenu „Prijavnicu“ ili pošalje pismenim putem popis igrača tajniku lige. Ekipa mora prijaviti najmanje 4 igrača. Igrači prijavljeni za jednu ekipu ne smiju igrati u drugoj ekipi.

2.2.        Prelazak igrača iz ekipe u ekipu se odvija u prijelaznom roku na polovici sezone (rok traje sedam dana). Na prijavnici mora biti: naziv ekipe, popis svih igrača, mjesto i vrijeme odigravanja domaćinskih susreta, ime i broj telefona predstavnika ekipe koji je zadužen za kontakt s drugim ekipama. Ekipe mogu igrače koji nisu igrali ni za jednu ekipu u ligi dodavati na listu tijekom sezone, ali o tome moraju obavijestiti administratore lige.

2.3.        Igrači koji nisu inače iz regije ("strani" igrači) za pravo nastupa u doigravanju (play-off) moraju odigrati minimalno 50% mečeva tijekom sezone.

3.            Liga

3.1.        Liga se igra dvokružno po principu domaćin-gost.

3.2.        Na kraju kružnog dijela natjecanja prve četiri ekipe ulaze u doigravanje koje se igra: prvoplasirana s četvrtom i drugoplasirana s trećom ekipom. Pobjednici igraju finale, a poraženi se sastaju u borbi za treće mjesto. Domaćin se u svim susretima doigravanja određuje na način da je u prvom meču domaćin uvijek ona ekipa koja je bila slabije plasirana u kružnom dijelu natjecanja.

3.3.        Svi susreti doigravanja se igraju na dva dobivena meča. Ukoliko je rezultat izjednačen - pogledati pravila 6. i 7.

3.4.        Svi mečevi se igraju srijedom, prema važećem rasporedu za tekuću sezonu. Ekipa može sporazumno sa drugom ekipom dogovoriti i drugi termin ali se ne smije preklopiti sa slijedećim kolom. Tjedni u kojima je pauza ili se službeno ne odigravaju kola, ekipe mogu iskoristiti za odigravanje zaostalih mečeva. Kazne za neodigravanje kola i nadležnost Natjecateljske komisije su opisani u pravilu 10.5.

3.5.        Ekipa domaćina koja dijeli mjesto odigravanja meča s drugom ekipom i postoji objektivna nemogućnost odigravanja meča prema ovom Pravilniku, može umjesto srijede odrediti neki drugi dan u tjednu kada će igrati svoj domaćinski meč. Taj dan će zamjenjivati dan određen u pravilu 3.4, vrijediti će za cijelu sezonu i primjenjivati će se pravila o odgađanju iz pravila 3.4. Ekipa koja želi promijeniti dan odigravanja domaćinskog meča mora o tome obavijestiti Natjecateljsku Komisiju Regionalne lige prije početka sezone koja će o prihvaćanju odlučiti glasanjem.

4.            Meč

4.1.        U meču sudjeluju dvije ekipe koje igraju 6 setova u tri discipline i to redom:

Prvi set: Devetka na 7 dobivenih partija (pojedinačno).

Drugi set: Osmica na 6 dobivenih partija (pojedinačno).

Treći set: Desetka na 6 dobivenih partija (pojedinačno).

Četvrti set: Devetka na 7 dobivenih partija (pojedinačno).

Peti set: Devetka na 7 dobivenih partija (parovi).

Šesti set: Devetka na 7 dobivenih partija (parovi).

4.2.        Prije početka meča ekipe su dužne sastaviti popis svojih igrača po redu kojim će isti igrati (četiri pojedinačna + dva para + rezerva) s tim da isti igrač ne može igrati više od jednog pojedinačnog seta i jednog seta parova. Liste se sučeljavaju istovremeno i upisuju u službeni Zapisnik kola. Nakon toga nisu više moguće nikakve izmjene osim u slučaju ulaska rezerve. Prije početka prvog pojedinačnog seta mora se znati tko s kim igra.

4.3.        Jedna rezerva se može uvesti u bilo kojem trenutku u meču. Rezerva ne može biti prijavljena istovremeno kao rezerva i kao igrač. Rezerva može zamijeniti samo jednog igrača i to u samo jednom setu.

4.4.        Ekipa mora prijaviti u zapisnik minimalno 4 igrača, a maksimalno 8 igrača. U suprotnom se susret registrira rezultatom 8:0 za protivnika.

4.5.        Pobjeda u pojedinačnom setu nosi jedan bod dok pobjeda u setu parova nosi dva boda. Ekipa je pobijedila u meču kada skupi 5 bodova (ili više). Ukoliko je rezultat 4:4 susret se smatra neriješenim.

4.6.        Pobjeda u cijelom meču nosi dva boda dok neriješeno vrijedi jedan.

4.7.        Svaki meč se mora odigrati u kontinuitetu (isti dan). Meč počinje u 17h ili 18h ovisno o dogovoru dviju ekipa. Ako se prethodno nije dogovorilo, smatra se početak u 17h. Ako gostujuća ekipa dolazi iz drugog grada, smatra se da je početak u 18h.

4.8.        Pravilo o kašnjenju (pravilo 9.5.) počinje vrijediti od početka susreta ili trenutka završetka prethodnog seta. U slučaju nedolaska igrača u dogovoreno vrijeme i nakon isteka roka za kašnjenje, suprotnoj ekipi se upisuje rezultat od 6:0 ili 7:0 za taj set, ovisno o disciplini.

4.9.        Ukoliko ekipa uloži žalbu za namjeran nedolazak igrača na svoj set, Natjecateljska Komisija može tog igrača kazniti zabranom nastupa do maksimalno sedam kola.

4.10.      Ekipe su dužne tajniku lige dostaviti rezultate odigranog meča najkasnije 12h nakon odigravanja meča (porukom, pozivom, e-mail ili SMS). Kazna za neslanje rezultata kod prvog prekršaja je opomena, drugo kašnjenje se kažnjava sa 50 kn (koje treba platiti Natjecateljskoj Komisiji lige u roku od tjedan dana ili slijedi oduzimanje boda), svaki slijedeći prekršaj se kažnjava oduzimanjem boda.

4.11.      U slučaju opravdanog razloga ekipe mogu tražiti promjenu termina odigravanja susreta i izvan tjedna kada se kolo igra. O novom terminu odigravanja odlučuje isključivo Natjecateljska komisija (NK).

4.12.      Kod doigravanja nema odgoda već se moraju poštivati ranije utvrđeni termini odigravanja. Doigravanje traje maksimalno četiri tjedna, tako da se postavljaju fiksni termini koji se bez dogovora s Natjecateljskom komisijom ne mogu mijenjati (mečevi polufinala ili finala se moraju odigrati u tjednu u kojemu su postavljeni termini za odigravanje, eventualno se mogu mijenjati samo termini unutar tog tjedna, ali na to moraju pristati ekipe i NK).

5.            Način igre

5.1.        U tijeku jednog ligaškog meča se igraju četiri pojedinačna seta i dva seta parova. Redoslijed odigravanja setova je definiran u pravilu 4.1.

5.2.        Setovi se igraju na dva stola u tri turnusa, paralelno: 1. turnus (prva dva pojedinačna seta), 2. turnus (druga dva pojedinačna seta), 3. turnus (dva seta parova). Iznimka je slučaj kada klub domaćin nema dovoljno stolova za ispunjenje uvjeta za ovo pravilo. Maksimalno dva seta se mogu igrati istovremeno.

5.3.        Kašnjenje igrača je opisano u pravilu 9.5.

5.4.        Parovi se igraju na način da iz svake ekipe sudjeluje po dva igrača koji igraju potez – potez tj. svatko igra jednu kuglu dok jedan iz para ne promaši.  Ukoliko igrač u paru odigra push out te ukoliko protivnik nije zadovoljan pozicijom te mu prepusti igru, igru nastavlja igrač koji je igrao push out. Redoslijed razbijanja je naizmjeničan (ekipe razbijaju naizmjenično). Pravilo naizmjeničnog razbijanja se također primjenjuje i na igrače iste ekipe - igrači jednog para se izmjenjuju na razbijanju tokom cijelog seta, odnosno isti igrač ne može dva puta za redom razbijati. Svaki prekršaj ovog pravila je faul. Nakon protivnikovog razbijanja igrači iz drugog para (koji nije razbijao) mogu birati tko će igrati prvi u toj partiji.

5.5.        Isti igrač jedne ekipe može igrati najviše jedan pojedinačni set. Jedan igrač u ekipi može igrati pojedinačni set i set parova, odnosno jedan igrač iz para može igrati i jedan pojedinačni set. Ekipa može imati jednu rezervu koja može ući u bilo koji set u bilo kojem trenutku tijekom meča (rezerva ulazi bez zagrijavanja). Rezerva može zamijeniti igrača samo u jednom setu (u slučaju da je zamijenjeni igrač prijavljen za set parova i pojedinačni set, rezerva ga može zamijeniti u samo jednom setu).

5.6         Igrač koji je već prijavljen za bilo koji set ne može biti prijavljen i kao rezerva.

5.7.        Tijekom seta vrijedi pravilo naizmjeničnog razbijanja.

5.8.        Time-out je dozvoljen na razbijanju, neovisno koja ekipa je na redu (maksimalno 5 minuta). Svaka ekipa ima pravo na jedan time-out tijekom jednog seta.

5.9.        Prije početka svakog seta svaka ekipa ima pravo na 5 minuta zagrijavanja. Kod seta parova svaki par ukupno ima pravo na 5 minuta zagrijavanja.

5.10.      Predstavnici ekipa se smatraju kao suci na susretu i njihova odluka je mjerodavna kod procjene spornih situacija.

5.11.      Slaganje: Pravilo slaganja se preuzima od tekuće sezone HBS-a. Disciplina devetka se slaže tako da kugla "jedinica" ide na gornju točku.

5.12.      Desetka: Vezanje kugle 10 u disciplini desetka nije pobjeda. Kugla 10 se vraća na svoje mjesto i nastavlja igrač koji je vezao kuglu 10 (pod uvjetom da je udarac bio pravilan).

6.            Utvrđivanje plasmana ekipe na tablici

6.1.        Redoslijed se utvrđuje prema broju osvojenih bodova.

6.2.        U slučaju istog broja bodova odlučuje:

6.2.1      Ekipe s istim brojem bodova tvore novu zasebnu tablicu.

6.2.2      Računaju se samo bodovi osvojeni u međusobnim mečevima.

6.2.3      U slučaju istog broja bodova odlučuje bolja međusobna razlika između osvojenih i izgubljenih setova (set razlika).

6.2.4      U slučaju iste set razlike odlučuje više međusobno osvojenih osvojenih setova.

6.2.5      U slučaju istih osvojenih setova odlučuje ukupna set razlika sa svim ekipama.

6.2.6      U slučaju iste ukupne set razlike igra se jedan set parova u disciplini devetka na 9 osvojenih partija i to između parova po izboru predstavnika ekipa. Susret se odigrava na neutralnom terenu dogovorom između ekipa, a ako nema dogovora mjesto se određuje ždrijebom. Taj set parova se mora odigrati najkasnije sedam dana prije prvog susreta doigravanja.

7.            Doigravanje

7.1.        Svi susreti doigravanja se igraju na dva dobivena meča.

7.2.        U doigravanju nema neriješenog rezultata. Ukoliko pojedinačni meč završi rezultatom 4:4, igraju se penali za pobjedu u pojedinačnom meču. Ukoliko je ukupan rezultat 1:1 u dva meča, igra se jedan set parova u disciplini devetka na 9 osvojenih partija i to između parova po izboru predstavnika ekipa.

7.3         Penali: Penali se igraju na način da igraju 4 protiv 4 igrača, naizmjenično, dva kruga. Igrači moraju ubaciti kuglu u donju lijevu ili donju desnu rupu. Pobjeđuje ekipa koja ima više ubačaja. U slučaju neriješenog rezultata nakon dva kruga nastavlja se istim redoslijedom, ali tako da svaka ekipa izvodi po jedan udarac sve dok jedna ekipa ne ostvari više ubačaja (ekipe moraju imati isti ukupni broj udaraca). Pobjednik je ekipa koja ima više ubačaja. U penalima mogu nastupiti bilo koja 4 igrača koji su igrali u tom meču. Izbornici moraju prije penala prijaviti igrače koji će pucati penale.

- Slaganje penala: bijela se postavlja na "head spot", gađa se kugla br. 8 (crna) koja se postavlja na "foot spot".

- Početni penal: Ekipe bliškanjem određuju tko će prvi pucati penal (jedan igrač iz svake ekipe). Ekipa koja pobijedi u bliškanju bira da li će pucati prvi ili drugi.

- Redoslijed unutar ekipe:  Izbornici određuju redoslijed igrača u svojoj ekipi.

- Najava rupe: Svaki igrač je dužan prije udarca najaviti rupu (lijevo ili desno). Povreda ovog pravila znači poništavanje udarca, odnosno udarac će se smatrati promašenim.

7.4.        U mečevima doigravanja igra se šest setova u tri discipline i to redom:

Prvi set: Devetka na 9 dobivenih partija (pojedinačno).

Drugi set: Osmica na 8 dobivenih partija (pojedinačno).

Treći set: Devetka na 9 dobivenih partija (pojedinačno).

Ȉetvrti set: Desetka na 8 dobivenih partija (pojedinačno).

Peti set: Devetka na 9 dobivenih partija (parovi).

Šesti set: Devetka na 9 dobivenih partija (parovi).

8.            Financije

8.1.        Uplata iznosi: 10 € po igraču.

8.2.        Sve uplate za ligu je potrebno podmiriti najkasnije do zadnjeg kola prije play off-a. Nakon toga ekipa koja nije platila kotizaciju neće moći nastupiti.

8.3.        Nagrade se dijele po principu 50%-30%-20% za prvu, drugu i treću ekipu.

9.            Ostalo

9.1.        Svaki igrač u „svom kutu“ može imati jednog savjetnika s kojim se može konzultirati samo kada on nije na potezu ne remeteći ritam igre protivničkog igrača.

9.2.        Domaćin je dužan osigurati regularne uvjete za igru tj. smanjiti razinu buke na najmanju moguću mjeru i spriječiti eventualna vanjska ometanja tijekom meča.

9.3.        Na svim mečevima Regionalne lige primjenjuje se zabrana nesportskog ponašanja i ometanja igre. Predstavnici ekipa su dužni svoje i protivničke igrače upozoriti u slučaju povrede pravila. Ukoliko nakon opomene igrač nastavi kršiti Pravilo, predstavnici ekipa su dužni povredu pravila unijeti u zapisnik. Natjecateljska komisija može naknadno kazniti igrača diskvalifikacijom iz tog susreta (i posljedično registracijom seta protiv kažnjenog igrača) i zabranom nastupa u slijedećem.

9.4.        U doigravanju vrijedi dress code: polo klupska majica, duge hlače i patike ili cipele. Predstavnici ekipa su dužni svoje i protivničke igrače upozoriti u slučaju povrede pravila dress code-a. Ukoliko nakon opomene igrač nastavi kršiti Pravilo, predstavnici ekipa su dužni povredu pravila unijeti u zapisnik. Natjecateljska komisija će naknadno kazniti igrača diskvalifikacijom iz tog susreta i zabranom nastupa u slijedećem.

9.5.        Kašnjenje više od 20 min. u odnosu na predviđenu satnicu ili kraj prethodnog seta znači gubitak seta (rezultatom 6:0, 7:0, 8:0 ili 9:0 - ovisno o disciplini i fazi natjecanja). Ukoliko igrač kasni (manje od dozvoljenih 20 min.) nema pravo na zagrijavanje.

9.6.        Pomoć nije dozvoljena. U toku meča natjecateljima nije dopušteno pitati gledatelje za pomoć ili savjet u planiranju udarca ili u samom udarcu. Ako igrač traži i primi savjet gubi partiju. Svaka osoba, osim protivnika, koja ponudi pomoć igraču, verbalno ili neverbalno, biti će udaljena iz arene (ovo pravilo ne vrijedi za savjetnika u „kutu“ igrača koji može dati savjet samo kad njegov igrač nije na potezu ne remeteći ritam igre protivničkog igrača.).

9.7.        Natjecatelj ima pravo uzeti time-out prema pravilu 5.9. Za vrijeme time-out-a potrebno je postaviti znak na stolu, te je zabranjeno vježbanje na istom. Svaki natjecatelj ima pravo na jedan time-out u meču u maksimalnom trajanju od 5 minuta.

9.8.        Ukoliko  natjecatelj odvrne svoj igraći štap dok je njegov protivnik na stolu, u odlučujućoj partiji, smatra se da natjecatelj prihvaća pobjedu svog protivnika.

9.9.        U slučaju da postoji udarac kod kojeg postoji mogućnost da se dogodi faul, oba natjecatelja imaju pravo zatražiti organizatora turnira ili treću osobu da procijeni ispravnost udarca.

9.10.      U udarcima kada se ne može odrediti da li je bijela udarila prvo u legalnu ili nelegalnu kuglu, sudi se u korist natjecatelja koji je izvršio udarac.

9.11.      Ako se u meču dogodi vanjsko ometanje koje prouzroći promjenama u udarcu, treba ponovno namjestiti kugle na pozicije prije ometanja, i udarac se ponavlja. Ako nije moguće namjestiti kugle u originalnu poziciju partija se treba ponoviti i natjecatelj koji je razbijao razbija.

9.12.      Posebnu pozornost zahtjeva situacija u kojoj je udaljenost između bijele i igraće kugle manja od 2 cm. Ako se u takvim situacijama ne može odrediti da je udarac bio pravilan, postupa se ovako: faul je ako bijela prođe kroz igraću kuglu više od ½ igraće kugle.

9.13.      Natjecatelj treba sjediti na stolici dok je njegov protivnik na potezu.

10.         Nadležnost

10.1.      Za sve povrede ovog Pravilnika nadležna je „Natjecateljska Komisija“ lige. Povrede pravila moraju biti unešene u službeni Zapisnik kola.

10.2.      Prije početka natjecanja, Natjecateljska Komisija će svim klubovima dostaviti raspored odigravanja susreta za cijelu sezonu. Klubovi su dužni izvjesiti raspored u svojim prostorijama.

10.3.      Natjecateljska Komisija će obavijestiti klub o suspenzijama igrača prije odigravanja slijedećeg susreta.

10.4.      Nakon meča klubovi su dužni ispuniti i potpisati zapisnik. Svaku povredu pravila vođe ekipa su dužne unijeti u zapisnik, te istu obrazložiti.

10.5.      Ukoliko se ekipe ne uspiju dogovoriti za termin odigravanja meča, Natjecateljska Komisija je dužna utvrditi koja ekipa je odgovorna i tu ekipu kazniti gubitkom meča 8:0. Ukoliko se ne može utvrditi odgovorna ekipa, obje ekipe će dobiti 0 bodova za taj meč.

10.6.      Natjecateljsku Komisiju, Predsjednika i Tajnika Regionalne lige bira Upravni Odbor Regionalne lige kojeg čine predstavnici svih ekipa koje igraju ligu (svaki predstavnik jedan glas). Svaka ekipa, ukoliko to smatra opravdanim, može tražiti sazivanje sastanka Upravnog Odbora.

10.7.      Prihvaćanjem ovog Pravilnika, predstavnik ekipe prihvaća sva gore navedena pravila, te se obvezuje poštivati sve odluke koje donese Natjecateljska komisija ili Upravni Odbor lige